biznesowa grupa mastermind 1

Grupa mastermind – co to jest i jak może Ci pomóc w rozwoju biznesu?

Obiło Ci się o uszy, że praca w grupie mastermind może pomóc Ci rozwinąć biznes? Chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej? Jesteś we właściwym miejscu. 

Z tego wpisu dowiesz się, czym są biznesowe grupy mastermind, jak wyglądają ich spotkania i jakie są zalety z korzystania z takiej formy wsparcia rozwoju biznesu.

Czym jest biznesowa grupa mastermind? 

Biznesowy mastermind to regularne spotkania osób, które łączy wspólny cel i chęć wspierania się w jego realizacji. W trakcie spotkań, jak i pomiędzy nimi, uczestnicy rozmawiają o wyzwaniach przed którymi stają, wzajemnie sobie doradzają, wymieniają się doświadczeniami, organizują burze mózgów i motywują się wzajemnie do działania. 

Mastermind to grupa wsparcia, dzięki której nie czujesz się samotnie na biznesowej ścieżce. Jesteś częścią grupy, która cieszy się z Twoich sukcesów i pomaga w trudnych chwilach. Jednocześnie jest to miejsce, w którym możesz dostać szczery i konstruktywny feedback od osób rozumiejących wyzwania związane z prowadzeniem własnego małego biznesu. 

W klasycznej formie podczas spotkania mastermind nie przewiduje się omówienia konkretnego materiału. Należy pamiętać, że nie jest to webinar lub kurs online, w którym jedna osoba jest ekspertem i przekazuje wiedzę pozostałym uczestnikom. Podczas mastermindów wszyscy uczą się od siebie nawzajem. Oczywiście spotkania mastermind mogą być świetnym uzupełnieniem np. szkoleń, pomagającym zastosować zdobyte wiadomości w praktyce.  

Jak stworzyć grupę na spotkania mastermind? 

Grupy mastermind z reguły składają się z 4-5 osób. Zdarzają się jednak zarówno mniejsze, jak i większe – tak zwane “megamastermindy”, w których pracuje nawet kilkadziesiąt osób. Absolutne minimum to 3 osoby. 

W dobrze dobranej grupie uczestnicy uzupełniają się, nie są dla siebie konkurencją i szczerze się wspierają. Z mojego doświadczenia dobrze sprawdzają się zarówno grupy, w których uczestnicy reprezentują różne branże, jak i takie kiedy są z jednej. Trzeba jednak pamiętać, że członków grupy mastermind musi łączyć wspólny cel i nie mogą stanowić dla siebie bezpośredniej konkurencji.

Aby spotkania były efektywne, każda nowo powstająca grupa powinna stworzyć swój własny zestaw zasad. Należy pilnować, aby spotkania przebiegały zgodnie ze ściśle określonym planem i strukturą. Gwarantuje to, że każdy z uczestników otrzyma taką samą ilość czasu np. 20 min. na przedstawienie i przedyskutowanie swojego tematu. Za każdym razem warto też wyznaczyć moderatora, czyli osobę, która będzie czuwała nad prawidłowym przebiegiem zebrania i pilnowała, żeby nie zmieniło się ono w plotkowanie (o co może być trudno, zwłaszcza, gdy grupa trochę się ze sobą zżyje). 

Jak wygląda spotkanie mastermind?

Spotkania odbywają się regularnie. Na przykład co tydzień, dwa lub raz w miesiącu. Mogą być w formie stacjonarnej lub online.

Przykładowy plan spotkania grupy mastermind: 

  • 5-10 min – uczestnicy się zbierają i prowadzą ze sobą luźne rozmowy, 
  • 15 min – wszyscy uczestnicy podsumowują, co wydarzyło się w ich biznesach od ostatniego spotkania, 
  • po 20 min na “hot seat” – to czas przeznaczony dla każdego z uczestników osobno na przedstawienie swojego problemu, przedyskutowanie wybranego zagadnienia i uzyskanie wsparcia od grupy
  • 15 min – podsumowanie i określenie przez każdego z uczestników, co zrealizuje do kolejnego spotkania. 

Długość “hot seatów” i całego spotkania będzie uzależniona zarówno od częstotliwości spotkań, jak i wielkości grupy mastermind. 

Zalety pracy w biznesowej grupie mastermind

Niewątpliwie jedną z olbrzymich zalet udziału w grupie jest to, że dostajesz informacje zwrotne od kilku osób jednocześnie, które na bieżąco wzajemnie się inspirują. Co więcej otrzymujesz też podpowiedzi rozwiązań i pomysły, które możesz wykorzystywać w budowaniu swojego biznesu.

Korzyści z pracy w grupie mastermind: 

  • masz unikalną możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń z osobami, które rozumieją wyzwania związane z prowadzeniem własnej działalności
  • otrzymujesz wsparcie w rozwiązywaniu problemów i pokonywaniu trudności
  • wysłuchujesz wartościowego feedbacku od osób mierzących się z podobnymi zagadnieniami
  • bierzesz udział w burzach mózgów i wspólnie z uczestnikami podpowiadacie sobie inspirujące pomysły 
  • rozszerzasz sieć swoich kontaktów przez networking
  • zwiększasz swoją motywację do realizacji celów

Jest też sekretny składnik, który najtrudniej opisać słowami… Energia grupy! Wspólna wymiana doświadczeń i możliwość spotkania z osobami, które bez tłumaczenia wiedzą, z jakimi bolączkami się zmagasz są bezcenne. Spotkania grupy mastermind motywują do działania i dodają skrzydeł. 

Uważam, że każda osoba, które prowadzi biznes powinna spróbować pracy w takiej formule! 

Brzmi jak coś dla Ciebie? Pomyśl o stworzeniu własnej grupy lub dołączeniu do już istniejącej. Niedługo przygotuję wpis o tym, w jaki sposób stworzyć swoją własną grupę, gdzie szukać do niej członków i jak przygotować dobre ogłoszenie.  

 

A jeśli chcesz sprawdzić, jak pracuje się w płatnej grupie mastermind z moim merytorycznym wsparciem – zapisz się na listę osób oczekujących. Co jakiś czas organizuję również bezpłatne spotkania testowe, które pozwolą sprawdzić, czy odnajdziesz się w takiej formie pracy. Osoby zapisane do mojego newslettera jako pierwsze otrzymają informację o naborze.

Możliwość komentowania została wyłączona.